Nyári szabadegyetem a Wekerlén

Négynapos rendezvény a közösség vonzásában

Ki tervezi a várost? Az önkormányzat, a szakma vagy az ott élő helyiek? Építészek, örökségvédelmi szakemberek, lokálpatrióták és önkormányzati szereplők keresik a választ a városrész új fejlesztési irányaira a Wekerle Nyári Szabadegyetemen június 21-24. között.

Idén ünnepli 110. születésnapját a Wekerletelep. A jubileumi év egyik kiemelt programjaként a Magyar Kollégium Kulturális Egyesület Nyári Szabadegyetemet szervez, melyen építészek és örökségvédelmi szakemberek közösen keresik a választ arra, hogy miként lehet a jelen és a jövő életmódját egy erős örökségvédelmi értékekkel rendelkező környezetben kialakítani. A tanácskozás célja, hogy a meghívott szakemberek bevonásával a Wekerletelep aktív lakossága és az önkormányzati döntéshozók olyan ötletekhez jussanak, melyek segítik a városrész új fejlesztési irányait meghatározni. A szakemberek megvitatják a fenntarthatóság és az élhetőség új kihívásait, melyeket a klímaváltozás, az épített értékek védelme, a környezeti minőség és a kultúra alapú városgazdaság nézőpontjából is megvizsgálnak. A rendezvényen rendszerezni kívánják az okos és együttműködő város kialakításának stratégiai alapjait, különösen nagy hangsúlyt fektetve a közösségépítésre és a közösségi tervezésre. A rendezvény eredményeként konkrét javaslatcsomagot kívánnak összeállítani, amely megfogalmazza, miként újítható meg a városfejlesztési módszertan, mik azok a globális és lokális kihívások, amelyekre választ kell adni a különleges értékeket hordozó kertvárosi környezetben, és hogyan lehet fokozni az önkormányzat és a helyi társadalom együttműködését a megvalósításra.

Kolossa József DLA, BME egyetemi docens, az ME Építészeti és Építésügyi Helyettes Államtitkárság Területrendezési és Településügyi Főosztály vezetőjének kormányzati bevezetője után a Szabadegyetemen a Lechner Tudásközpont szakembereit is meghallgathatják az érdeklődők. Szemerey Samu vezető településügyi szakértő „Mitől lehet okos egy város” címmel tart előadást, Sain Mátyás vezető térségi tervező a részvételi tervezés módszereibe vezeti be a résztvevőket, Mészáros Ábel településügyi szakértő, építészet- és településtörténész pedig a Wekerletelep fejlődési lehetőségeihez fog felvillantani néhány, a településkép-védelmet és a kortárs használatot is figyelembe vevő szempontot.

A Wekerle Nyári Szabadegyetem nevével ellentétben nem kizárólag egyetemistáknak szól, minden érdeklődőt szeretettel várnak június 21-24. között, akinek fontos a telep sorsa, így a helyi lakók, a városfejlesztési döntéshozók, településfejlesztők és -tervezők, illetve főépítészek jelentkezését is várják a szervezők. A rendezvényen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A szakmai plenáris előadások mellett városi séták, fotókiállítás, dokumentumfilm-vetítés és koncert is színesíti a programot. További információ a Wekerletelep honlapján érhető el.

Borítókép forrása: Kis Ádám / Lechner Tudásközpont

Fenyővári Bernadett